Spinal - Nöroşirürji

Omurga Fıtığı Nedir?

Fıtık kelimesi genel anlamda vücutta bulunan yumuşak ya da diğer bir değişle zamanla deformasyona uğrayarak şekil değiştiren dokuların vücuttaki diğer sağlam dokuları baskılaması durumudur. Göbek fıtığı, kasık fıtığı, bel ve boyun fıtığı gibi bir çok fıtık çeşidi vardır ve hepsi bu tanıma uymaktadır. Bununla birlikte omurga fıtığı olarak tabir edebileceğimiz bel ve boyun fıtığı olarak halk arasında yaygın olarak bilinen fıtıktan bahsedeceğiz.

Omurgada zamanla deformasyona uğrayarak şekil değiştirebilen kısımlar omurlar arasındaki disklerdir. Omurga hernisi yanı fıtığının temel mekanizması; omurlar arasındaki diskin deformasyona uğrayarak omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması ve bunun sonucunda da şiddetli ağrılara sebep olması durumudur. İnvertebral disk yani omurlarımızın arasındaki bu diskin deformasyona uğramasına sebep olan etkenler; sigara, obezite, ağır kaldırma, yanlış postür, kemik erimesi (osteoporoz), omurgaya alınan sert darbe ve benzeri sebeplerdir.

Eğer belinizde ya da boynunuzda fıtık oluşmuşsa; hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrılar, idrar tutamazlık, iktidarsızlık ve benzeri durumlar yaşarsınız. Bu gibi durumlarda bir uzmana görünerek durumunuzla ilgili kesin teşhisin konulmasını sağlamalısınız. Tabi bununla birlikte belinizde, bacaklarınızda, boynunuzda vb. olabilecek herhangi bir şiddetli ağrının kaynağı fıtık olmayabilir. Bu sebeple uzman görüşü olmadan herhangi bir tedavi yöntemini denememelisiniz.

Fıtık tedavisi için cerrahi olan ve olmayan yöntemler bulunmaktadır. Web sitemizde Spinal Tıbbi Cihazlar kategorisinde cerrahi olarak tedavi edilen fıtıklar için kullanılan tıbbi cihazlar ve implantasyon tekniklerinden bahsedilmektedir. Dilerseniz bu cihazlarla ilgili yazılarımza da bakabilirsiniz.

Fıtık oluşumuyla ilgili olarak aşağıdaki animasyonu izleyebilirsiniz.

Kategoriler
Spinal - NöroşirürjiSpinal Hastalıklar

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.