İnsan iskeleti, çevrelediği vücudu koruma, vücut ağırlığını destekleme ve tüm bu sistemin bir bütün halinde hareketi gibi bir takım işlevlere sahiptir. Farklı türdeki kemikler, üstlendikleri işlev ve görevleri ile ilgili farklı şekilleri sahiptirler.

Peki, farklı kemik türleri nelerdir? Nasıl sınıflandırılırlar?

İskelette beş çeşit kemik vardır:

  • Düz,
  • Uzun,
  • Kısa,
  • Düzensiz
  • Sesamoid

Şimdi her birini inceleyelim ve örnekler ile görelim.

Yassı kemikler iç organları korur.

Kafatasında (oksipital, parietal, frontal, nasal, lakrimal ve vomer), göğüs kafesinde (göğüs kafesi ve kaburga) ve pelvisde (ilium, ischium ve pubis) yassı kemikler bulunmaktadır. Düz kemiklerin işlevi beyin, kalp ve pelvisin içinde yer alan iç organları korumaktır. Yassı kemikler biraz yumuşaktır ve bir kalkan gibi koruma sağlayabilir. Düz kemikler aynı zamanda kaslar için büyük bağlanma alanları da sağlayabilirler.

Uzun kemikler vücut ağırlığını destekler ve hareketi kolaylaştırır.

               Uzun kemikler, uzunluğu genişliğine göre kat ve kat fazla olan kemiklere verilen isimdir. Femurun (vücudun en uzun kemiği) yanı sıra parmaklarda buluna ve femura göre nispeten küçük kemikleri de içerir. Uzun kemikler vücudun ağırlığını desteklemek ve hareketi kolaylaştırmak ile görevlidirler. Uzun kemikler çoğunlukla apendiküler iskelet sisteminde bulunur. Alt ekstremitelerde tibia, fibula, femur, metatars ve falankslar gibi uzun kemikler mevcutken, üst ekstremitelerde ise humerus, radius, ulna, metakarp ve falankslar gibi kemikler bulunur .

Kısa kemikler genellikle kübik şekillidirler.

            Kısa kemikler, uzunluğu genişliğine göre neredeyse aynı olan kemiklere verilen isimdir. Bilek ve ayak bileği eklemlerinde bulunan ve kısa kemiklere örnek olarak gösterebileceğimiz yapılar dengeyi ve bazı hareketlerin meydana gelirken kolaylaşmasını sağlar. Bilekte bulunan karpallar (scaphoid, lunate, triquetral, hamate, pisiform, capitate, trapezoid ve trapezium) ve ayak bileğinde bulunan tarsallar (calcaneus, talus, navicular, cuboid, lateral cuneiform, intermediate cuneiform ve medial cuneiform) kısa kemiklere örnektir.

Düzensiz kemikler kompleks şekillere sahiptirler.

Düzensiz kemikler şekil ve yapı bakımından farklılık gösterir ve bu nedenle diğer kategorilere (yassı, kısa, uzun veya sesamoid) uymazlar. Genellikle iç organları korumaya yardımcı olan oldukça karmaşık bir şekle sahiptirler. Örneğin vertebra, vertebral kolonun düzensiz kemikleri omuriliği korur. Pelvisin düzensiz kemikleri (pubis, ilium ve ischium) pelvis boşlukta yer alan organları korur.

Sesamoid kemikler tendonları güçlendirir ve destekler.

            Sesamoid kemikler tendonlara gömülü olan kemiklerdir. Bu küçük, yuvarlak ve gömülü kemikler genellikle ellerde, dizlerde ve ayaklardaki tendonlarda bulunur. Sesamoid kemikler, tendonları stres ve aşınmadan korumak için kullanılır. Çoğunlukla diz kapağı olarak adlandırılan patella, sesamoid kemiğe bir örnektir. 

Kategoriler
Ortopedi ve Travma Anatomi BilgisiTravma - Ortopedi

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.