Diz çıkığı nispeten nadir görülen bir vakadır ancak tanısının önceden belirlenmesi ve tedavisi için gereken tedbirlerin ivedilikle alınması gereken önemli bir durumdur. Çünkü akut olarak gerçekleşen dislokasyonlarda vasküler hasar, kaçırıldığında genellikle ekstremite kaybına neden olur. Tüm bunlara ek olarak, diz dislokasyonu, genellikle, çoklu sistem travması veya spontan yer değişimi olarak ortaya çıkar ve bu da bölgede tanıyı bulmayı daha zor hale getirir. Diz çıkığı olan hastalar radyografi ve MR ile anjiyografiye tabi tutulmalıdır. Patella kemiği, femur ve tibia kemiklerinin birlikte çalışmasına yardım eden ayrıca bağlar ile desteklenerek diz biyomekaniğine yardımcı olan bir kemiktir. Patella kemiğinde bulunan bu kusur ya genetik olarak gelişimden, eklemi çevreleyen yumuşak dokuların gevşek bir yapıda olmasından, femur ve tibia kemik yapısının genetik kusurlarından, patella kemiğinin femur kemiği üzerinde hareketi için yeterli alanın olmamasından kaynaklanan kusurlardır. Bir diz çıkığı oluşması için, patellayı çevreleyen bağların yırtılması gerekir. Kısmi çıkık, subluksasyon olarak adlandırılır. Bazı yaralanmalarda diz kapağı (patella) ve bağları da bozulur. Bir diz dislokasyonunun yanlış veya gecikmiş tedavisi uzvun kaybına neden olabilir.

Araba kazalarında dizinizi sert bir yüzeye vurmuşsanız, darbe kuvveti dizinizi yerinden oynatabilecek kadar güçlü olabilir. Spor yaralanmaları, araba kazalarından daha az yaygındır, ancak eğer diziniz eğildiğinde ya da dizinizi aşırı uzatırsanız yani başka bir oyuncuyla diz dize çarpışır ya da zemine büyük bir kuvvetle çarparsanız dizini yerinden oynatmak mümkündür. Sert düşüşe maruz kalanlar kayakçılar veya koşucuların kontrolü kaybedip bükülmüş veya aşırı açılanmış bir diz üzerine düşmesi sonucu diz dislokasyonu oluşabilir. Zaman zaman bu tür yaralanmalar sonucunda ani hareketler ile akut gelişen dislokasyonlarda tekrar eski yerini aldığı gözlemlenmiştir.

Dislokasyon sonrası Dizin nasıl göründüğüne bağlı olarak uzmanlar, aşağıdaki yöntemler ile uygun tanı için yaralanmayı kontrol edecektir. Yerinden çıkan kemikte kopmalar olmadığından emin olmak için röntgen ışınları alınarak kemik yapısı kontrol edilecektir. Diz içinde yer alan arterler bu yaralanma ile aynı anda zarar görebilir. Uzman hekim, ayak bölgesinde nabız kontrolü yaparak vasküler hasarın olup olmadığından emin olmalıdır. Arterdeki yaralanmaları tespit etmek için bu X-ışının yapılması gerekebilir. Bazı tıbbi merkezler, arterlerdeki kan akışını değerlendirmek için özel ultrason veya Doppler (ses dalgası) makineleri de kullanabilir. Sinirler de diz boyunca uzanır ve bu nedenle hasar görmüş olabilirler. Dokunma hissi ve belli kas gruplarını hareket ettirme kabiliyeti ile sinirlerin test edilebilir. Özellikle, ayağı yukarıya ve aşağıya hareket ettirme ve ayağı içe çevirme (inversiyon) ve dışa çevirme (eversion) ile  kas hareketleri incelenebilir. Sinir yaralanmaları mevcut ise herhangi bir uyuşukluk hissi de söz konusu olabilir.

Kategoriler
Ortopedi ve Travma HastalıklarıTravma - Ortopedi

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.